Прес-реліз презентації фільму «Буковинець з Монпарнасу»

ПРЕС-РЕЛІЗ
презентації проекту створення документального фільму „Буковинець з Монпарнасу” про унікального художника Темістокля Вирсту

Кіностудія „ВІАТЕЛ”, журнали „Образотворче мистецтво” та „Малий і середній бізнес”, Чернівецьке відділення Фонду культури представляють Проект створення документального фільму „Буковинець з Монпарнасу”

Темістокл Вирста – відомий французький художник, архітектор, скульптор – родом з невеликого буковинського села Іспас, що у Вижницькому районі Чернівецької області. Він покинув Україну 17-річним юнаком, коли почалася Друга світова війна.  Доля занесла його у Францію. З 1950-го року він мешкає у Парижі. Малярські твори Т. Вирста виставлялися у Парижі, Ніцці, Торонто, Детройті, Нью-Йорку, Лондоні, Копенгагені, містах Японії. Традиційно у відкритті виставок робіт Т. Вирсти брали участь відомі митці, а також представники урядів та королівських сімей.

В Україну Т. Вирста зміг приїхати тільки тоді, коли вона стала незалежною. У 1997-1998 роках за підтримки народного
депутата України, віце-президента групи народної партії та християнських демократів Парламентської Асамблеї Ради Європи Василя Костицького художник Темістокл Вирста здійснив мистецький вернісаж по Україні, під час якого експонував дві серії картин „Знак і слово” та „Мутації” у Києві, Харкові, Одесі, Херсоні, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях та ін.

До організації цих виставок долучився учасник цієї прес-конференції – мистецтвознавець Олександр Касянович Федорук.  У 2000 році за клопотанням народного депутата В. Костицького Темістокл Вирста був нагороджений орденом „За заслуги” ІІІ ступеня, а у 2003 році Всеукраїнська загальнонаціональна програма „Людина року” удостоїла його званням „Людина року – 2003”.  Нині уже виростає мистецька школа Темістокля Вирсти. Щороку він запрошує до себе у Францію художників з України, які мають можливість працювати на пленерах, проживаючи на його віллі на березі моря.

Про талановитого українця, який не втратив своєї ідентичності, проживаючи все життя поза межами України, і який
зміг бути визнаний за межами України, про його складну долю будуть розповідати учасники прес-конференції.
Більш детально про це йтиметься у фільмі, який студія „ВІАТЕЛ” разом із мистецтвознавцями і меценатами планує знімати цього року.

Метою створення фільму є також необхідність висвітлити вагому роль митців української діаспори у формуванні
позитивного образу України у світі. Започаткування цього проекту особливо знаменне у час відзначення 20-ї річниці
відновлення незалежності України, до розбудови якої долучилися не тільки громадяни України, але й визначні українці із-за кордону, такі як Темістокл Вирста.

Учасники прес-конференції:

  • Діаковська Валентина – голова Чернівецького відділення Фонду культури;
  • Федорук Олександр Касянович – головний редактор журналу „Образотворче мистецтво”, академік Академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України;
  • Вітер Василь Петрович – президент студії „ВІАТЕЛ”, директор Інституту екранних мистецтв КНУТКТ ім. І.К. Карпенка-Карого, заслужений діяч мистецтв України;
  • Галина Іванівна Криворчук – член НСКУ та НСЖУ, директор студії „ВІАТЕЛ”;
  • Костицький Василь Васильович, профессор, доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної Академії правових наук України, заслужений юрист України, головний редактор журналу „Малий і середній бізнес”

Медіа-партнери проекту :«5 канал», Всеукраїнська газета «День», ДТРК «Культура»
За підтримки «Земляцтва «Буковина»

Картини Темістокля Вірсту