Василий Витер. Ретроспектива

Цикл телепередач «Василь Вітер. Ретроспектива»

Чи багато сьогодні в Україні існує режисерів, які знімають кіно за будь-яких обставин і в будь-які часи? Василь Вітер належить саме до таких. Це режисер, який знімав і знімає кіно завжди. А ще він розповідає про зйомки своїх фільмів неймовірно цікаві історії, за якими можна було б написати сценарій і знову знімати кіно.

11 лютого 2011 року студія «ВІАТЕЛ» спільно з Центральним державним кінофотофоноархівом ім. Г.С.Пшеничного на телеканалі «Культура» розпочала новий проект «Василь Вітер. Ретроспектива». Фільми заслуженого діяча мистецтв України режисера Василя Вітра демонструватимуться через два тижні по п’ятницях до кінця року.

У ретроспективу увійшли кращі фільми режисера і сценариста В.Вітра з 80-х років по нинішні роки.

Продивіться анонс телевізійного циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

«Кохання, дароване зірками»: тридцять дев’ята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

В своїй останній програмі із циклу «Василь Вітер. Ретроспектива» автор розповідає про прем’єру нового фільму із серіалу «Гра долі» «Кохання, дароване зірками». Це романтична історія кохання видатного музиканта Ференца Ліста та Кароліни Іванівської-Вітгенштейн, з якою Ліст познайомився у Києві взимку далекого 1847 року на контрактових ярмарках. Якою буда історія створення цього фільму – у передачі «Василь Вітер. Ретроспектива». То була неначе Різдвяна щаслива мрія, яка здійснилася і перетворилась на прем’єру фільму напередодні Нового року.

retr_list_med
Дивіться на телеканалі «Культура» 29-го грудня 2011 року (в четвер) о 21-00, 30 грудня (в суботу) – о 10-00, 1 січня 2012 року (в неділю) – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Кохання, дароване зірками»

«Богдан Хмельницький»: тридцять восьма програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Отже, Богдан Хмельницький і трактування цього образу в серіалі «Гра долі», головною ведучою якого є Наталка Сопіт. Про своє уявлення Богдана Хмельницького, і про історію створення фільму розповідає автор циклу «Василь Вітер. Ретроспектива».

Богдан Хмельницький
Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 30-го листопада 2012 року о 21-00 та в суботу 1 грудня 2012 року о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Богдан Хмельницький»
Попередній показ цього фільму на телеканалі «Культура» відбувся 22-го грудня 2011 року о 21-00, 23 грудня – о 10-00, 25 грудня – о 14-00.

«Володимирський собор у Херсонесі»: тридцять сьома програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

В цій програмі В.Вітер розповідає і показує свій фільм «Володимирський собор у Херсонесі» — історія спорудження, руйнації і відродження храму, що знімався протягом декількох років.

Володимирський собор
Дивіться на телеканалі «Культура» в четвер 15 грудня о 21-00, в п’ятницю 16 грудня о 10-00 та в неділю 18 грудня – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Володимирський собор у Херсонесі»

Документальний фільм «Успенський собор»: тридцять шоста програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Документальний фільм «Успенський собор» Василь Вітер і його група студії «ВІАТЕЛ» знімали декілька років. Розповідаючи про цей фільм, кінорежисер згадує, якою натхненною працею відзначалися архітектори, будівельники і реставратори, які зводили з руїн один з найстаріших храмів Київської Русі. Руїни храму могли спостерігати студенти кіно факультету, вікна якого виходили на площу біля Лаврської дзвіниці. Проте ніхто з колег В.Вітре і мріяти не міг, що їхнє кіно спостереження стане кінодокументом епохи Українського відродження духовності на межі тисячоліть. Про історію храму, про історію створення фільму, про можливості сучасної української документалістики йдеться у програмі циклу Василя Вітра. Прем’єра фільму відбулася в день святкування 850-річного ювілею Успенського собору в День Успіня Пресвятої Богородиці – 28 серпня 2001 року. Це був перший український фільм зроблений в звуковому форматі Долбі і показаний в одному з перших новітніх кінотеатрів – «Україна».

Успенський собор

Дивіться на телеканалі «Культура» в четвер 8 грудня о 21-00, в п’ятницю 9 грудня о 10-00 та в неділю 11 грудня – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Успенський собор»

«Іван Карпенко-Карий. Тобілевич»: тридцять п’ята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про одного з найвідоміших діячів українського театру, драматурга європейського рівня, талановитого актора розповідається у програмі «Василь Вітер Ретроспектива».
Іменем цього видатного діяча української культури було названо театральний інститут, тепер Університет Театру кіно і телебачення. Багатьом його випускникам і учням цікаво буде дізнатися про особисте життя Івана Тобілевича.
Про долю Карпенка-Карого йтиметься у фільмі із серіалу «Гра долі», який представляє В.Вітер.
Дивіться на каналі «Культура» в четвер 1-го грудня о 21-00, в п’ятницю 2-го грудня о 10-00 та в неділю 4-го грудня – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Іван Карпенко-Карий. Тобілевич».

Тобілевич

Марко Кропивницький: тридцять четверта програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про театр корифеїв, про його засновника – Марка Кропивницького йдеться у фільмі В.Вітра, який демонструватиметься в наступній передачі. Режисер розповідає про те, як знімався фільм, про те, що залишилось за рамками кадру. Наприклад, про Меморіальний музей М.Л.Кропивницького у Кіровограді. Останні роки життя видатний театральний діяч мешкав на Харківщині у своїй садибі, яку назвав Затишок. Та в радянські часи садиба згоріла і майже усі реліквії, пов’язані з іменем Кропивницького зникли. Однак все-таки вдалося відновити Меморіальний музей Марка Лукича в місті його молодості, який колись називався Єлисаветград. А одним із найцінніших експонатів цього музею є платівка з живим голосом Марка Кропивницького. До речі, цей запис можна почути і у фільмі «Марко Кропивницький», який представляє кінорежисер.
Дивіться на телеканалі «Культура» телевізійний цикл «Василь Вітер. Ретроспектива» та документальний фільм «Марко Кропивницький» в четвер 24 листопада 2011 року о 21-00, 25 листопада в п’ятницю о 10-00 та 27 листопада в неділю – о 14-00

Кропивницький

«Михайлівський Золотоверхий»: тридцять третя програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Фільм «Михайлівський Золотоверхий» став першою стрічкою із трилогії документальних фільмів, присвячених відродженню втрачених духовних святинь в новій Незалежній Україні. Цей фільм Василь Вітер почав знімати тоді, коли закладалася капсула з посланням для нащадків у підмурки майбутнього храму. Це було в травні 1997 року. З тих днів пройшло немало часу, і тепер фільм сприймається як документ епохи новітньої української історії. У своєму телециклі В.Вітер розповідає про те, як довго і наполегливо проходив процес кінозйомок, про кінооператорів, які знімали цей фільм, про те, як непросто було втриматися від спокуси догодити замовникам фільму і скотитися на підспівування політикам, які часто змінювалися і вимагали прославляти тільки їх. У цьому фільмі знято багато відомих персонажів новітньої історії України, і не всі вони втрималися на політичному Олімпі. Проте, на думку авторів фільму, кожен, хто був причетний до відновлення храму, мав право бути зафіксованим у цьому кінодокументі. Про те, як зводились духовні стіни українського собору кінця ХХ століття розповідає Василь Вітер і його фільм.

Михайлівський Золотоверхий

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 23 листопада 2012 року о 21-00 та в суботу 24-го листопада 2012 року – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Успенський собор».
Попередній показ цього фільму на телеканалі «Культура» відбувся в четвер, 17-го листопада 2011 року о 21-00, 18-го листопада в п’ятницю о 10-00 та 20-го листопада в неділю – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Михайлівський Золотоверхий»

«Далі польоту стріли»: тридцять друга програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Двохсерійний ігровий фільм «Далі польоту стріли» режисер Василь Вітер зняв 20 років назад. Це одна з найкращих його кінострічок. Фільм присвячено темі відповідальності митця за кожне написане ним слово. Головний герой – Іван Запорожченко стає свідком того, як гине земля його предків, понівечена бездумною діяльністю його співвітчизників.
Здавалось, що варто змінити в країні владу та устрій – і все зміниться на краще. Проте ілюзії були недовготривалими. І сьогодні нашим традиція, культурі, нашій землі загрожує цинічне і споживацьке ставлення тих, хто має владу. Отже і сьогодні фільм актуальний. І сьогодні слово журналіста, режисера, письменника, художника важить так само дорого, якщо воно чесне. Про ці вічні смисли розповідає у своєму телециклі режисер В.Вітер.

Василь Вітер
Кадр з фільму «Далі польоту стріли» — Василь Вітер у ролі подорожнього Григорія.

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 28-го грудня 2012 року о 21-00 та в суботу 29-го грудня 2012 року — о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і двохсерійний ігровий фільм «Далі польоту стріли». Попередній показ цього фільму на телеканалі «Культура» відбувся у четвер 10 листопада 2011 року о 21-00, у п’ятницю 11-го листопада 2011 року о 10-00 та в неділю 13-го листопада 2011 року – о 14-00.

«Цвіт папороті»: тридцять перша програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Фільм «Цвіт папороті», про який розповідає у своєму телециклі Василь Вітер, присвячений видатному українському диригентові Анатолію Авдієвському і його славетному хору ім. Г.Верьовки. Фільм знімався у кінці 80-х років минулого століття, коли в ньому співала ще Ніна Матвієнко. Темою фільму є сутність української пісні як колиски українського народу, цілої нації. Її глибина, давнина її історії. А ще у фільмі йдеться про трагічну історію геніальної фольк-опери «Коли цвіте папороть». Цю оперу разом з Хором ім. Г.Верьовки створив композитор світового значення Євген Станкович, наш сучасник. Однак тодішня радянська влада злякалася української пісні і заборонила оперу, зламавши декорації. У фільмі звучать уривки з опери у виконанні хору, а також свідчення авторів і виконавців про цей твір. В.Вітер розповідає про передісторію створення фільму.

Цвіт папороті

Дивіться на телеканалі «Культура» в четвер 3-го листопада 2011 року о 21-00, в п’ятницю 4-го листопада о 10-00 та в неділю 6-го листопада – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «ЦВІТ ПАПОРОТІ».

«Іван Мазепа»: тридцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Іван Мазепа – один із найсуперечливіших і найзагадковіших персонажів української історії. Не випадково, що він став одним із найцікавіших героїв серіалу «Гра долі». Автор і режисер цього фільму Василь Вітер. У своєму щотижневому циклі він розповідає, що ім’я Івана Мазепи було звичним для нього з дитинства, бо народився кінорежисер недалеко від села Мазепинці, де був батьківський маєток великого гетьмана. Отже, Іван Мазепа і трактування цього образу в сучасному серіалі «Гра долі», головною ведучою якого є Наталка Сопіт. Про своє уявлення Івана Мазепи, про історію створення фільму і про те, як мають шанувати своїх героїв українці, не зважаючи на вподобання сусідніх країн, розповідає В.Вітер.

Іван Мазепа

Дивіться на телеканалі «Культура» 27-го жовтня, в суботу о 21-00, 28-го жовтня, в п’ятницю о 10-00 та 30-го жовтня, в неділю – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Іван Мазепа»

«Диктатура»: двадцять дев’ята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Одним з жанрів телевізійного кінематографу 70-80-х років минулого століття був жанр телевізійної вистави. Такі вистави знімали і на студії «Укртелефільм». Це були телевистави не тільки театральних постановок, але й власних постановок кінорежисерів. Про цей телевізійний продукт, на жаль, забутий сьогодні, і про одну із таких свої робіт розповідає кінорежисер Василь Вітер. Це телепостановка «Диктатура» українського драматурга, знищеного в 30-х роках – Івана Микитенка. У фільмі-виставі знімалися такі відомі українські актори як Богдан Ступка, Микола Шутько, Михайло Голубович, Наталя Сумська. А темою фільму стала трагічна тема обманутого владою народу – селянина, якого обібрали до останньої зернини і знищили його силу. І сьогодні ця вистава видається сучасною. Деякі акценти звучать інакше, гостріше, а деякі – вічні як саме життя, і як Божі заповіді – «Не вкради»

Кадр з фільму-вистави "Диктатура"
Кадр з фільму-вистави «Диктатура»
(зліва-направо) Микола Шутько, Богдан Ступка, Михайло Голубович, Наталя Сумська.

Дивіться на телеканалі «Культура» в четвер 20 жовтня о 21-00, в п’ятницю 21 жовтня о 10-00 та в неділю 23 жовтня – о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і телевиставу «Диктатура»

Документальний фільм «Глибокий колодязь»: двадцять восьма програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Документальний фільм «Глибокий колодязь» — це фільм, який було удостоєно диплому за кращий фільм-портрет на Всеукраїнському фестивалі ім. Івана Миколайчука в 1991 році. Цей фільм Василь Вітер знімав про Ніну Матвієнко і разом з Ніною Матвієнко. Насправді фільм присвячений не тільки відомій українській співачці. Це фільм про українську пісню. У своєму телециклі В.Вітер розповідає про те, як народилась ідея зняти фільм «Глибокий колодязь», про те, як знімальна група їздила разом з Ніною і її подругами по тріо «Золоті ключі» по Україні, і про те, як українська пісня віддзеркалює душу українського народу. І ще про одного героя — про Івана Макаровича Гончара, відомого колекціонера, етнографа, який мав величезний вплив і на Ніну Матвієнко, і українську інтелігенцію 60-80 років.

Глибокий колодязь

Дивіться на телеканалі «Культура» в четвер 13-го жовтня о 21-00, в п’ятницю 14-го жовтня– о 10-00 , і в неділю – 16-го жовтня о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Глибокий колодязь»

«Коцюбинський. Бистроплинний сон»: двадцять сьома програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Постать письменника Михайла Коцюбинського відома усім зі шкільних років. Але його особисте життя доволі довго було закрито завісою таємничості. Цю завісу спробували підняти у своєму фільмі про видатного письменника автори серіалу «Гра долі». Василь Вітер у своєму телециклі розповідає також про характер письменника, його шляхетність, про його високу європейську культуру, а також про його уподобання, звички і маловідому колекцію фотографій та листівок. А ще про те, як нащадки Михайла Коцюбинського бережуть пам’ять про свого геніального предка у меморіальному музеї його імені.

Коцюбинський. Бистроплинний сон

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 6-го жовтня 2011 року о 21-00 та, 7-го жовтня в субботу о 10-00 та 9-го жовтня у неділю о 14-00 – передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Коцюбинський. Бистроплинний сон».

«Житейське море»: двадцять шоста програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про давно забутий на телебаченні жанр – фільм-виставу – йдеться у наступній передачі з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива». Кінорежисер розповідає про історію перенесення на телевізійний екран вистави Львівського театру ім.Марії Заньковецької «Житейське море», поставленої театральним режисером Аллою Бабенко. Фільм знімався на початку 80-х років на студії «Укртелефільм». У головних ролях – Федір Стригун і Таїсія Литвиненко. Сьогодні цікаво знову повернутися до цього твору і подивитися на класику сучасними очима. Вона не постаріла.
Дивіться на каналі «Культура» в четвер 22 вересня о 21-00 та в п’ятницю 23 вересня о 10-00 і в неділю 25 вересня о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і фільм-виставу «Житейське море»

Житейське море

«Семеренки»: двадцять п’ята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Високі і благородні традиції українських меценатів культури зароджувались у ХІХ столітті. Одними з перших покровителів мистецтва і одними з перших, хто дієво допомагав українським діячам культури, були підприємці з роду Семеренків. Кілька поколінь цього талановитого роду, які, звільнившись від кріпацтва, високо підняли культуру новітнього бізнесу, нових технологій у виробництві, нових відкриттів у науці садівництва. В радянські часи замовчувалися їхні досягнення. Проте яблуко Ренет Семеренка, яке стало символом цієї родини, і донині відоме усім з малечку. Про цей унікальний рід, який розвивав свій бізнес і науку і який допомагав видавати свої твори Тарасові Шевченку, Миколі Лисенку, Михайлові Коцюбинському та багатьом іншим, розповідає кінорежисер Василь Вітер і ведуча Наталка Сопіт у фільмі «Семеренки» із серіалу «Гра долі»

Семеренки

Дивіться на телеканалі «Культура» » в четвер 15 вересня 2011 року о 21-00, в п’ятницю 16 вересня – о 10-00 та в неділю 18 вересня о 14-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Семеренки».

«Круг». «Глас». «Спадщина»: двадцять четверта програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Український документальний кінематограф у 80-ті роки минулого століття був надзвичайно цікавим явищем. Кінематографісти починали говорити новою образною і розкутою мовою. Свіжі теми, болючі питання, світогляд людини, життя українців в історичному аспекті і в аспекті моральному. На екранах з’являлись нові незаангажовані герої. Це були прості люди, які вже не боялися говорити правду. Такі фільми знімалися і на студії «Укртелефільм». Такі фільми знімав і кінорежисер Василь Вітер. Їх і сьогодні цікаво дивитися. Про свої короткометражні документальні фільми «Круг», «Глас» і «Спадщина» розповідає режисер у телевізійному циклі «Василь Вітер. Ретроспектива».

Василь Вітер
Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 7 грудня 2012 року о 21-00 та в суботу 8-го грудня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальні фільми «Круг», «Глас» і «Спадщина» .
Попередні покази цих фільмів відбулись на каналі «Культура» в четвер 8-го вересня 2011 року о 21-00, в п’ятницю 9-го вересня – о 10-00, в неділю 11-го вересня о 14-00.

Документальний фільм «Політ»: двадцять третя програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Геніальний театральний режисер, талановитий актор Микола Іванович Мерзлікін народився 1-го вересня 1936 року. У такий день повинен був народитися визначний педагог. Так згодом і сталося. М.Мерзлікін багато років викладав акторську майстерність і режисуру в Театральному інституті ім.І.К.Карпенка-Карого. Останній курс молодих телережисерів, який набрав М.Мерзлікін, навчався у нього лише перший курс – Миколи Івановича не стало. Минуло чотири роки. Про те, як вчилися і що пам’ятають про свого Учителя випускники 2010 року розповіла у своїй дипломній роботі — у фільмі «Політ» — молодий телережисер Владислава Чекмарьова. Про історію створення фільму «Політ» і про цей останні курс студентів, учнів Миколи Мерзлікіна, розповідає у своєму телециклі кінорежисер Василь Вітер.

Микола Мерзлікін у фільмі Політ

Дивіться на телеканалі «Культура» в четвер 1 вересня 2011 року о 21-00 та в п’ятницю 2-го вересня 2011 року – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «ПОЛІТ»

Документальний фільм «Успенський собор»: двадцять друга програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Документальний фільм «Успенський собор» Василь Вітер і його група студії «ВІАТЕЛ» знімали декілька років. Розповідаючи про цей фільм, кінорежисер згадує, якою натхненною працею відзначалися архітектори, будівельники і реставратори, які зводили з руїн один з найстаріших храмів Київської Русі. Руїни храму могли спостерігати студенти кіно факультету, вікна якого виходили на площу біля Лаврської дзвіниці. Проте ніхто з колег В.Вітре і мріяти не міг, що їхнє кіно спостереження стане кінодокументом епохи Українського відродження духовності на межі тисячоліть. Про історію храму, про історію створення фільму, про можливості сучасної української документалістики йдеться у програмі циклу Василя Вітра. Прем’єра фільму відбулася в день святкування 850-річного ювілею Успенського собору в День Успіня Пресвятої Богородиці – 28 серпня 2001 року. Це був перший український фільм зроблений в звуковому форматі Долбі і показаний в одному з перших новітніх кінотеатрів – «Україна».

Документальний фільм "Успенський собор"

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 26-го серпня о 21-00 та в суботу 27 серпня — о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Успенський собор»

Документальний фільм «Глибокий колодязь»: двадцять перша програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Документальний фільм «Глибокий колодязь» — це фільм, який було удостоєно диплому за кращий фільм-портрет на Всеукраїнському фестивалі ім. Івана Миколайчука в 1991 році. Цей фільм Василь Вітер знімав про Ніну Матвієнко і разом з Ніною Матвієнко. Насправді фільм присвячений не тільки відомій українській співачці. Це фільм про українську пісню. У своєму телециклі В.Вітер розповідає про те, як народилась ідея зняти фільм «Глибокий колодязь», про те, як знімальна група їздила разом з Ніною і її подругами по тріо «Золоті ключі» по Україні, і про те, як українська пісня віддзеркалює душу українського народу. І ще про одного героя — про Івана Макаровича Гончара, відомого колекціонера, етнографа, який мав величезний вплив і на Ніну Матвієнко, і українську інтелігенцію 60-80 років.

Глибокий колодязь

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 19-го серпня о 21-00 та в суботу 20 серпня — о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Глибокий колодязь»
Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

Сосюра, Куліш, Тичина
* клікніть на зображення щоб отримати повний текст статті

Фільми «Так ніхто не кохав», «Кохання всього життя», «Я кличу тебе»: двадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Українське письменство, що прийшло в літературу в 20-ті – 30-ті роки минулого століття – це було суцвіття талановитих людей, які могли б своєю творчістю прикрасити і світову літературу. Не багатьом із них довелося вижити в страшні часи сталінських репресій. Когось було вислано на Соловки, хтось із болем і стражданнями пристосовувався до жорстокого світу комуністичної ідеології. Але в коханні, в ліриці усі були романтиками. І любили, кожен по-різному, свою Україну. Про трьох визначних літераторів і їхні молоді роки розповідає Василь Вітер у програмі «Ретроспектива»: Володимир Сосюра, Микола Куліш, Павло Тичина. Про трьох із – фільми із серіалу «Гра долі», зняті трьома різними режисерами: Василем Образом, Дмитром Коваленком, Василем Вітром.

Херсон, Дніпродзержинськ, Хмельниччина

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 12 серпня о 21-00 та в суботу 13 серпня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальні фільми «Так ніхто не кохав», «Кохання всього життя», «Я кличу тебе».

Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД».

За байраком байрак, Гілея

Фільми «Херсон – місто на Дніпрі», «На зламі тисячоліть. Дніпродзержинську 250», «Красо України, Подолля. Хмельниччина»: дев’ятнадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Фільми, які розповідають про міста і регіони України – це також частина культурної спадщини, створеної українськими кінематографістами. Такі фільми знімали багато режисерів. У творчому ж доробку кінорежисера Василя Вітра також є такі фільми. Він знімав їх переважно в останнє десятиліття минулого століття, вірніше минулого тисячоліття. Це кінострічки про Херсон, про Дніпродзержинськ і про Хмельниччину. У своєму циклі кінорежисер розповідає про різні обставини, які передували появі цих кінострічок. І про тих людей, які були ініціаторами створення фільмів. Тому що не тільки автори фільмів, але й ті голови міст і областей, які прагнули зафіксувати свої міста на кіноплівці, мають бути згадані як меценати, які подбали про збереження історії своєї «малої» батьківщини. Отже, три фільми – про міста 90-х років ХХ століття, на зламі тисячоліть, які вже сьогодні виглядають інакше, і сьогодні ці кадри вже стали історичним документом.

Цвіт папороті

Режисер В.Вітер та оператор О.Зоценко на зйомках фільму «Хмельниччина»

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 5 серпня о 21-00 та в суботу 6 серпня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» та фільми «Херсон – місто на Дніпрі», «На зламі тисячоліть. Дніпродзержинську 250», «Красо України, Подолля. Хмельниччина».

Фільми «За байраком байрак»,«Гілея»: вісімнадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Студія «Укртелефільм» була добре відома усім шанувальникам українського телебачення і української культури в колишньому Радянському Союзі. Ще й сьогодні люди старшого покоління добре пам’ятають серіали і фільми, створені на цій студії багатьма поколіннями телевізійних кінематографістів. Одним із видів екранної продукції цієї студії – був музичний фільм. Про цей жанр телевізійного кіно розповідає у своєму телециклі кінорежисер Василь Вітер. Він також пропонує два музичних фільми, знятих в кінці 80-х — на початку 90-х років. Це фільм на основі музичних номерів Хору ім. Г.Верьовки та фільм про камерний оркестр «Гілея» Херсонської філармонії. Про історію зйомок цих фільмів, про їх учасників, талановитих диригентів, музикантів і співаків йдеться у цій передачі.

Цвіт папороті

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 29 липня о 21-00 та в суботу 30 липня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і музичні фільми «За байраком байрак» та «Гілея».
Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

За байраком байрак, Гілея

«Цвіт папороті»: сімнадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Фільм «Цвіт папороті», про який розповідає у своєму телециклі Василь Вітер, присвячений видатному українському диригентові Анатолію Авдієвському і його славетному хору ім. Г.Верьовки. Фільм знімався у кінці 80-х років минулого століття, коли в ньому співала ще Ніна Матвієнко. Темою фільму є сутність української пісні як колиски українського народу, цілої нації. Її глибина, давнина її історії. А ще у фільмі йдеться про трагічну історію геніальної фольк-опери «Коли цвіте папороть». Цю оперу разом з Хором ім. Г.Верьовки створив композитор світового значення Євген Станкович, наш сучасник. Однак тодішня радянська влада злякалася української пісні і заборонила оперу, зламавши декорації. У фільмі звучать уривки з опери у виконанні хору, а також свідчення авторів і виконавців про цей твір. В.Вітер розповідає про передісторію створення фільму.

Цвіт папороті

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 22 липня о 21-00 та в суботу 23 липня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «ЦВІТ ПАПОРОТІ».
22.07.2011р — Цвіт папороті — про сімнадцяту передачу з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Цвіт папороті

«Незнайомка», «Софія – дитя кохання», «Таємниця кохання. Олександрія»: шістнадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Три фільми із серіалу «Гра долі» об’єднані однією темою. Це тема непростої долі польської шляхти в період царювання в Російській імперії Катерини Другої. Спочатку вони були об’єднані, потім спокусилися на обіцянки цариці, потім стали учасниками так званої конфедерації, і їх стали вважати авторами розвалу Речі Посполитої. Це великі польські магнати Потоцькі, Ржевуські, Браницькі. Усі вони мали величезні маєтності на Правобережній Україні, представляли тут польську еліту, а служили Російській владі. Про все це розповідає кінорежисер Василь Вітер у своїй телепередачі. А у фільмах на перший план виходять жінки, які були пов’язані із цими магнатами. Їхні дружини – Софія Потоцька, Евеліна Ганська, Олександра Браницька. Ці прекрасні шляхтянки також увійшли в історію і залишили свій слід в культурі нашої землі. Адже після них в Україні залишились прекрасні парки і маєтки – Софіївка в Умані, Олександрія в Білій церкві, маєток у Верхівні, що на Житомирщині, куди приїжджав до Евеліни Ганської відомий французький письменник Оноре де Бальзак.

Браницька, Потоцька, Ганська

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 15-го липня о 21-00 та в суботу 16-го липня о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальні фільми «Незнайомка», «Софія – дитя кохання», «Таємниця кохання. Олександрія»

«Семеренки»: п’ятнадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Високі і благородні традиції українських меценатів культури зароджувались у ХІХ столітті. Одними з перших покровителів мистецтва і одними з перших, хто дієво допомагав українським діячам культури, були підприємці з роду Семеренків. Кілька поколінь цього талановитого роду, які, звільнившись від кріпацтва, високо підняли культуру новітнього бізнесу, нових технологій у виробництві, нових відкриттів у науці садівництва. В радянські часи замовчувалися їхні досягнення. Проте яблуко Ренет Семеренка, яке стало символом цієї родини, і донині відоме усім з малечку. Про цей унікальний рід, який розвивав свій бізнес і науку і який допомагав видавати свої твори Тарасові Шевченку, Миколі Лисенку, Михайлові Коцюбинському та багатьом іншим, розповідає кінорежисер Василь Вітер і ведуча Наталка Сопіт у фільмі «Семеренки» із серіалу «Гра долі»

Семеренки

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 08 липня о 21-00 та в суботу 09 липня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Семеренки».
Анонс в газеті «День» про передачу «Семеренки» з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива» Анонс фільму Семеренки

Семеренки

«Коцюбинський. Бистроплинний сон»: чотирнадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Постать письменника Михайла Коцюбинського відома усім зі шкільних років. Але його особисте життя доволі довго було закрито завісою таємничості. Цю завісу спробували підняти у своєму фільмі про видатного письменника автори серіалу «Гра долі». Василь Вітер у своєму телециклі розповідає також про характер письменника, його шляхетність, про його високу європейську культуру, а також про його уподобання, звички і маловідому колекцію фотографій та листівок. А ще про те, як нащадки Михайла Коцюбинського бережуть пам’ять про свого геніального предка у меморіальному музеї його імені.

Коцюбинський. Бистроплинний сон

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 1-го липня о 21-00 та в суботу 2-го липня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Коцюбинський. Бистроплинний сон».

«Диктатура»: тринадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Одним з жанрів телевізійного кінематографу 70-80-х років минулого століття був жанр телевізійної вистави. Такі вистави знімали і на студії «Укртелефільм». Це були телевистави не тільки театральних постановок, але й власних постановок кінорежисерів. Про цей телевізійний продукт, на жаль, забутий сьогодні, і про одну із таких свої робіт розповідає кінорежисер Василь Вітер. Це телепостановка «Диктатура» українського драматурга, знищеного в 30-х роках – Івана Микитенка. У фільмі-виставі знімалися такі відомі українські актори як Богдан Ступка, Микола Шутько, Михайло Голубович, Наталя Сумська. А темою фільму стала трагічна тема обманутого владою народу – селянина, якого обібрали до останньої зернини і знищили його силу. І сьогодні ця вистава видається сучасною. Деякі акценти звучать інакше, гостріше, а деякі – вічні як саме життя, і як Божі заповіді – «Не вкради»

Кадр з фільму-вистави "Диктатура"
Кадр з фільму-вистави «Диктатура»
(зліва-направо) Микола Шутько, Богдан Ступка, Михайло Голубович, Наталя Сумська.

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 24 червня о 21-00 та в суботу 25 червня 2011 року – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і телевиставу «Диктатура».
Анонс в газеті «День» про тринадцяту передачу з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива» Анонс телевистави «Диктатура».

Диктатура

«Далі польоту стріли»: дванадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Двохсерійний ігровий фільм «Далі польоту стріли» режисер Василь Вітер зняв 20 років назад. Це одна з найкращих його кінострічок. Фільм присвячено темі відповідальності митця за кожне написане ним слово. Головний герой – Іван Запорожченко стає свідком того, як гине земля його предків, понівечена бездумною діяльністю його співвітчизників.
Здавалось, що варто змінити в країні владу та устрій – і все зміниться на краще. Проте ілюзії були недовготривалими. І сьогодні нашим традиція, культурі, нашій землі загрожує цинічне і споживацьке ставлення тих, хто має владу. Отже і сьогодні фільм актуальний. І сьогодні слово журналіста, режисера, письменника, художника важить так само дорого, якщо воно чесне. Про ці вічні смисли розповідає у своєму телециклі режисер В.Вітер.

Василь Вітер
Кадр з фільму «Далі польоту стріли» — Василь Вітер у ролі подорожнього Григорія.

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 17-го червня о 21-00 та в суботу 18-го червня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і двосерійний художній фільм «Далі польоту стріли».

«Іван Миколайчук. Тризна»: одинадцята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

15 червня 1941 року народився геніальний український актор Іван Миколайчук. Кращого кіноактора, мабуть ще не скоро народить українська земля. 15 червня нинішнього року Іванові виповнилося б 70 років. Цей ювілей святкуватимуть його рідні, друзі, шанувальники його таланту, його духовності і його краси.
Більш ніж 20 років назад на студії «Укртелефільм» було знято перший фільм про актора, який став творцем і символом українського поетичного кіно. Тоді, через два роки після відходу Івана у інші світи, цей фільм сприймався дуже болюче і трепетно. Але й сьогодні ця документальна стрічка не втратила своєї актуальності і емоційності.
Про історію створення фільму «Іван Миколайчук. Тризна» напередодні ювілею кіномитця розповідає у своїй програмі режисер В.Вітер.

Тризна

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 10-го червня о 21-00 та в суботу 11-го червня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Іван Миколайчук. Тризна»

«Підземні води»: десята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Оновлена версія фільму, зроблена студією «ВІАТЕЛ» і Центральним державним кінофотофоноархівом ім.Г.С.Пшеничного.

У кінці 80-х років український кінематограф був надзвичайно сильним в документальному кіно. Такі режисери як О.Коваль, С.Буковський, В.Василенко, О.Роднянський знімали фільми, які розкривали глядачу правду життя. І глядач вірив цим кінострічкам. Одним із таких фільмів, який відкривав гірку правду про українську націю, яку в радянські часи позбавляли права на життя біля одвічної річки – Дніпра, насильно переселяючи з рідних хат, щоб затопити їх штучними морями і каналами, розповідав у своєму фільмі «Підземні води» його режисер Василь Вітер. Це був перший фільм перед розвалом Союзу і здобуттям Україною незалежності, в якому відкрито говорилося про геноцид українського народу.

Підземні води

Знімальна група фільму «Підземні води» – в серці українського Дніпра – на Хортиці.
Ліворуч: лежить  звукооператор Олександр Ренков, сидить  режисер Василь Вітер, праворуч  продюсер – Олег Щеблікін, асистент Жанна Гусакова.
Рік – 1988-й

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 21-го грудня 2012 року о 21-00 та в суботу 22-го грудня — о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Підземні води».
Попередній показ цього фільму на телеканалі «Культура» відбувся в п’ятницю 3-го червня 2011 року о 21-00 та в суботу 4-го червня 2011 року – о 10-00.
Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

Костомаров-Куліш

«Невгамовний Пантелеймон» та «Сон Аліни Костомарової»: дев’ята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про видатних українських громадських діячів, літераторів, істориків ХІХ століття, засновників Кирило-Мефодіївського товариства і друзів Тараса Шевченка — Пантелеймона Куліша та Миколу Костомарова розповідає кінорежисер В.Вітер у своєму циклі передач по п’ятницях. Цього разу він розповість про їхнє перебування в Україні, про маєтки, в яких вони мешкали і про те, як ці меморіальні споруди зберігаються сьогодні.

Микола Костомаров-Пантелеймон Куліш

Дивіться на телеканалі «Культура» в п’ятницю 27-го травня о 21-00 та в суботу 28-го травня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальні фільми «Невгамовний Пантелеймон» та «Сон Аліни Костомарової».
Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

Layout 6

«Круг». «Глас». «Спадщина»: восьма програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Український документальний кінематограф у 80-ті роки минулого століття був надзвичайно цікавим явищем. Кінематографісти починали говорити новою образною і розкутою мовою. Свіжі теми, болючі питання, світогляд людини, життя українців в історичному аспекті і в аспекті моральному. На екранах з’являлись нові незаангажовані герої. Це були прості люди, які вже не боялися говорити правду. Такі фільми знімалися і на студії «Укртелефільм». Такі фільми знімав і кінорежисер Василь Вітер. Їх і сьогодні цікаво дивитися. Про свої короткометражні документальні фільми «Круг», «Глас» і «Спадщина» розповідає режисер у телевізійному циклі «Василь Вітер. Ретроспектива».

Василь Вітер

Дивіться на каналі «Культура» в п’ятницю 20-го травня 2011 року о 21-00 та в суботу 21-го травня 2011 року – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальні фільми «Круг», «Глас», «Спадщина»

«Михайло Старицький – Лесь Курбас»: сьома програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Український професійний театр сформувався в ХІХ столітті і подарував українській національній культурі ціле сузір’я талановитих акторів, режисерів і драматургів. Серед них одним із найяскравіших був Михайло Старицький – драматург і режисер. А в ХХ столітті український театр був уже зрілий, шукав різні засоби, форми і жанри. Одною з найцікавіших і неповторних постатей початку ХХ століття став Лесь Курбас, творець всесвітньовідомої театральної школи і системи перетворення. Про цих двох режисерів, які належали до різних століть, йдеться в двох фільмах Василя Вітра. Про них він розповідає у своїй програмі.

Михайло Старицький – Лесь Курбас

Дивіться на каналі «Культура» в п’ятницю 6-го травня о 21-00 та в суботу 7-го травня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальні фільми «Моє серце ножами проймає» і «Перетворення».

«Михайлівський золотоверхий монастир. 900 років»: шоста програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

До Великодніх свят у програмі «Василь Вітер. Ретроспектива» режисер розповість про створення фільму «Михайлівський Золотоверхий монастир 900 років». У фільмі йтиметься про один з найдавніших монастирів Київської Русі у Києві, який пережив багато славних і тяжких часів. Нині ченці повернулися в оновлений храм і відроджують славу колишніх видатних діячів православ’я, адже в історії Свято-Михайлівського монастиря відбилася історія православ’я в Україні.

Михайлівський Золотоверхий

Дивіться на каналі «Культура» в п’ятницю 22-го квітня 2011 року о 21-00 та в суботу 23-го квітня 2011 року – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Михайлівський Золотоверхий монастир. 900 років».
Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

day_retrosp_mih900_med

«Микола Лисенко»: п’ята програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

І знову про театр. І про музику. Про того, кого називають засновником української опери, класиком української національної музики.

Про Миколу Віталійовича Лисенка і про те, як знімався документально-постановочний фільм із серіалу «Гра долі» розповідає у своїй авторській програмі Василь Вітер. Це один з найбільш чуттєвих фільмів кінорежисера, адже доля послала Миколі Лисенку великий талант і велике кохання. Доля відомого музиканта збереглася в його епістолярії, який став основою документального фільму.

Микола Лисенко

Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

Микола Лисенко

Слідкуйте за анонсами. Час показу – у п’ятницю о 21-00, повтор – о 10-00 по суботах.
Фотофакти зі знімального майданчику фільму студії «ВІАТЕЛ» «Микола Лисенко» із серіалу «Гра долі».
* клікніть на фотографії для її збільшення

Микола Лисенко

Члени знімальної групи (зліва-направо): Галина Моргун (асистент режисера), Василь Вітер (кінорежисер), Георгій Кривошеєнко (оператор), Наталка Сопіт (ведуча), Олександр Демиденко (відеоінженер), Олег Головьошкін (звукорежисер).

Микола Лисенко Микола Лисенко Микола Лисенко Микола Лисенко Микола Лисенко.
Дивіться на каналі «Культура» в п’ятницю 8-го квітня о 21-00 та в суботу 9-го квітня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Микола Лисенко».

«Іван Карпенко-Карий. Тобілевич»: четверта програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про одного з найвідоміших діячів українського театру, драматурга європейського рівня, талановитого актора розповідається у програмі «Василь Вітер Ретроспектива».

Іменем цього видатного діяча української культури було названо театральний інститут, тепер Університет Театру кіно і телебачення. Багатьом його випускникам і учням цікаво буде дізнатися про особисте життя Івана Тобілевича.
Про долю Карпенка-Карого йтиметься у фільмі із серіалу «Гра долі», який представляє В.Вітер.

Карпенко-Карий

Слідкуйте за анонсами. Час показу – у п’ятницю о 21-00, повтор – о 10-00 по суботах.
Дивіться на каналі «Культура» в п’ятницю 25 березня о 21-00 та в суботу 26 березня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і документальний фільм «Іван Карпенко-Карий. Тобілевич».

Тобілевич

Житейське море: третя програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про давно забутий на телебаченні жанр – фільм-виставу – йдеться у наступній передачі з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива». Кінорежисер розповідає про історію перенесення на телевізійний екран вистави Львівського театру ім.Марії Заньковецької «Житейське море», поставленої театральним режисером Аллою Бабенко. Фільм знімався на початку 80-х років на студії «Укртелефільм». У головних ролях – Федір Стригун і Таїсія Литвиненко. Сьогодні цікаво знову повернутися до цього твору і подивитися на класику сучасними очима. Вона не постаріла.
Слідкуйте за анонсами. Час показу – у п’ятницю о 21-00, повтор – о 10-00 по суботах.

Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»

Житейське море

Дивіться на каналі «Культура» в п’ятницю 11 березня о 21-00 та в суботу 12 березня – о 10-00 передачу «Василь Вітер. Ретроспектива» і фільм-виставу «Житейське море»

Житейське море

Марко Кропивницький: друга програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Про театр корифеїв, про його засновника – Марка Кропивницького йдеться у фільмі В.Вітра, який демонструватиметься в наступній передачі. Режисер розповідає про те, як знімався фільм, про те, що залишилось за рамками кадру. Наприклад, про Меморіальний музей М.Л.Кропивницького у Кіровограді. Останні роки життя видатний театральний діяч мешкав на Харківщині у своїй садибі, яку назвав Затишок. Та в радянські часи садиба згоріла і майже усі реліквії, пов’язані з іменем Кропивницького зникли. Однак все-таки вдалося відновити Меморіальний музей Марка Лукича в місті його молодості, який колись називався Єлисаветград. А одним із найцінніших експонатів цього музею є платівка з живим голосом Марка Кропивницького. До речі, цей запис можна почути і у фільмі «Марко Кропивницький», який представляє кінорежисер.
Слідкуйте за анонсами. Час показу – у п’ятницю о 21-00, повтор – о 10-00 по суботах.

Друга програма із цього циклу, присвячена Марку Кропивницькому, транслювалась на каналі «Культура» 25 лютого 2011р. в п’ятницю о 21-00, 26 лютого 2011р. в суботу – о 10-00

Кропивницький

«Володимирський собор у Херсонесі»: перша програма з циклу «Василь Вітер. Ретроспектива»

Перша програму із цього циклу, в якій В.Вітер розповів і показав свій фільм «Володимирський собор у Херсонесі» історія спорудження, руйнації і відродження храму, відбулась в п’ятницю 11 лютого 2011 року о 21-00, в суботу 12 лютого 2011 року – о 10-00

Володимирський собор

Наш інформаційний партнер, газета «День», надрукувала анонс цієї передачі в розділі «ТЕЛЕГІД»